Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Jízdní kola

Jak vybrat jízdní kolo?

Před výběrem jízdního kola je třeba si určit, po jakých cestách se s kolem budeme pohybovat a podle toho vybrat příslušný typ kola. Je také třeba rozhodnout se, jaké budeme požadovat odpružení, brzdy, počet rychlostí apod.
 

Jaký typ kola vybrat?

Budete-li se chtít s vaším kolem pohybovat po lesních cestách a v horším terénu, volte rozhodně horské kolo. Plánujete-li pouze jezdit lehkým terénem a požadujete i snadný přesun po silnici, volte kolo krosové. Pro pohyb pouze po silnicích je určeno kolo silniční. Pro děti zvolíme kolo dětské. Chceme-li kolo, se kterým můžeme lehce do dopravních prostředků, pak vybereme kolo skládací. Zajímají-li nás disciplíny jako je sjezd, freeride, 4x, trial, bmx a podobně, šáhneme po specializovaných kolech.

 

Kolik převodů vybrat?

Obecně lze říci, že čím více tím lépe, v případě kol horských a krosových bychom neměli jít pod 24 převodů ( v případě silničních pod 18 převodů u dětských kol se většinou setkáme maximálně s 8 mi převody.

 

Jaké odpružení zvolit?

V dnešní době se již horská a krosová kola snažme koupit s předním odpružením. Jsme-li náročnější uživatel poohlédneme se po celoodpružených kolech. V případě silničních kol není s odpružením počítáno a kola mají vidlici pevnou.

 

Jaké brzdy zvolit?

Na výběr máme z brzd ráfkových a brzd kotoučových. V případě že máme dostatek peněz volme brzdy kotoučové, které mají větší brzdný výkon a také pracují za téměř jakéhokoliv počasí.

 

Jak vybrat kolo podle hmotnosti?

I když si asi málokdo bude vybírat kolo jen podle toho kolik váží. Snažme se u kol horských a krosových nedostat nad hmotnost 13 kg a u kol silničních by váha kola neměla přesahovat hodnotu 10 kg.

 

Co ještě ke kolu vybrat?

Při koupi kola bychom neměli zapomínat také na koupi cyklistické přilby, plánujete-li delší vyjížďky pak se určitě hodí cyklistické kalhoty a dres. Vhodné je také pořídit cyklocomputer, mini pumpu a nějakou cyklistickou brašnu.

 

Jakou velikost rámu vybrat?

Velikost kola se udává v palcích ("). Velikost rámu je rozdílná, pokud vybíráte kolo pro dospělého člověka, nebo pro dítě.

 

Vybrat Jízdní kolo podle parametrů
 

Porovnat jízdní kola